Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Askkopp 9255015



*

nr 925 5015


Askkopp

Melamin, Gustavsberg, diameter: 13 cm


Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 november 2014
kl 20:37:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/11 14:04:30 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 17 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp gustavsberg hårdplast melamin plast skandinavien sverige
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:53
  • 6352 Champagnekylare
    Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:30
  • 5305 Dörrhandtag
    7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:52
  • 6555 Hatt
    ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:27
  • 6557 Höga hattar
    hatt, + Chapeau claque, (i ask)
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:31




Ladda ner broschyr